Hasta Yatağı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Hasta Yatağı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Günümüz şartlarında hastanelerde kullanılan hasta yataklarını, ev ortamında kullanmak artık zor olmamaktadır. Her bütçenin satın alabileceği modellere sahip hasta yataklarının en önemli satın alım süreci, hastanın durumuna göre bir ürün tercih edilmesi gerekmektedir.

Genel olarak araştırıldığında bir çok model hasta yatağını görebiliriz. Bunların bir kısmı asansörlü, bir kısmı trendelenburg özellikli ve birçok modele sahip ürün. Burada önemli olan hastanın durumu ve ona uygun olan ürünün seçimidir.

Platin Yatak olarak her daim hastalarımızın ihtiyaçları doğrultusunda ürün seçimini sağlamaktayız. İsterseniz bu ürün seçimini, hasta karyolalarında kullanılan motor yapılarına göre ayıralım.

1- 2 Motorlu Hasta Yatakları
Bu hasta yataklarında isminden de anlaşılacağı üzere 2 motor kullanılmaktadır. 2 Motorlu hasta yatakları; Baş ve ayak kısımları hareketli olup, indirme ve kaldırma fonksiyonlarına sahiptir. Hastanın oturma pozisyonunun sağlanması ile birlikte sosyal faaliyetleri (kitap okuma, televizyon izleme, telefon vb.) gerçekleştirebilir.

2 Motorlu hasta yatakları kendi içerisinde kullanılan motor tiplerine göre yine ikiye ayrılır. Bunlar Piston motor ve dual motor dur. 100 kilo altında olan hastalar için dual motora sahip, hasta karyolası tercih edilmesi uygundur. 4500 Newton kaldırma gücüne sahip bu motor, muadil ürünlerine göre çok daha seri ve yüksek kaliteye sahiptir. Piston motorlar ise 100 kilo üzeri hastaların kullanımına uygun olup, t-motion marka motor kullanılmaktadır. Sağlık kuruluşlarında gelen hastanın kilo bazında ayırımı olmadığı için, piston motor tercih edilmesi uygun olacaktır. Bu ürün modellerine ortalama 1000 ile 1500 TL arasında bir fiyat ile sahip olabilirsiniz. Bunu sadece Platin Yatak ‘dan değil, tüm firmalardan satın alım esnasında, firmanın size vereceği garanti şartlarını okumanızı tavsiye ederiz. Garantisi verilmeyen ürünlerin tercih edilmesi çok büyük risk oluşturmaktadır.

2- 3 Motorlu Hasta Yatakları
Hasta yatağının üzerinde 3 motor bulunmaktadır. Bu motorlardan ilk ikisi, baş ve ayak kısmının hareketlendirilmesi konusunda görev alır. 3. Motor ise karyolayı alçaltır ve yükseltir. Yani bu modele sahip hasta yatakları, asansörlü modellerdir. Asansörlü hasta yatağının seçilmesinin en büyük sebebi, hastaya uygulanacak fizik tedavi, rehabilite ve bakım esnasında kolaylık sağlamasıdır. Sabit hastalarımızın en büyük şikayetleri, bakım esnasında çok fazla zorluk çekmeleridir. Gerek hasta bakıcının gerekse diğer personellerin, müdahale etmeleri gerektiğinde asansörlü bir model kullanılmıyorsa, zorluk çekerler. Bu model hasta yatakları tercih edilmesi halinde, hiçbir sorun oluşmadan hasta yatağını alçaltır ve yükseltebilirsiniz. Platin Yatak olarak 3 motorlu hasta yatakları ürün gruplarımız da 6000 Newton kaldırma gücüne sahip, piston motor tercih edilmektedir. Üzerinde bulunan kumandası ile birlikte hareket ve pozisyon alma gibi fonksiyonlar çok rahat uygulanır.

Bu ürün gruplarına ait modeller, 2000 – 2500 TL arasında fiyatlarda satılmaktadır. Internet sitemizde bu ürünlerin videolu tanıtımları bulunmaktadır. Satın almadan önce bunları inceleyebilir ve aklınıza takılan soru varsa bizlere telefon ile ulaşabilirsiniz.

3- 4 Motorlu Hasta Yatakları
Üzerinde 4 tane 6000 Newton kaldırma gücüne sahip motor bulunan, modellerdir. Sınıfının en gelişmiş özelliklerine sahip olan bu yatak, yok yok diyebileceğimiz bir ürün grubudur. 4 motor kullanılma sebebi, trendelenburg ve anti trendelenburg özelliklerinin olmasından kaynaklıdır.

Trendelenburg nedir?
Karyolanın baş kısmı kalkar ve hastamız koltukta oturuyormuş gibi bir pozisyona geçer. Bu özellik ile birlikte hastanın sosyal yaşam kalitesi artar. Televizyon izleme, telefon, ziyaret yada kitap okurken bu özellik sayesinde çok rahat eder.
Anti Trendelenburg nedir?
Tredelenburg pozisyonun tam tersidir. Sadece ayak kısmı yükselir ve ayaktaki kan akışını hızlandırır. Tansiyon hastaları için özellikle uygundur. Çünkü tansiyonun yükselmesi sonucunda, hastanın pozisyon alması gerekir. Anti trendelenburg ile birlikte bu pozisyonda tansiyonun düşmesi sağlanır.

4 Motorlu hasta yataklarını şu anda 2500 ile 3000 TL arasında bulabilirsiniz. Ahşap model olması gibi bazı özellikler bu fiyatı yükseltebilir.

12 yılı aşkın Ar-Ge süreci ile birlikte geliştirdiğimiz bu ürünlerin tümü bir takım testlerden sonra satışa çıkmaktadır. Platin Yatak farkını oluşturan en büyük etkenlerden biri de budur. Testi geçemeyen yada test aşamasında hatası görülen hiçbir ürün satışa konulmaz. Ürünlerimizden şikayet almamamızın en büyük sebebi; Kullanılan malzeme ve kaliteli işçiliktir. Düşük maliyet amacıyla kalitesiz ürün kullanımı yada çabuk bozulabilecek motor aksamı kesinlikle Platin Yatak da göremezsiniz. Tüm hasta yataklarında kullandığımız motorlar, birebir garantilidir. En ufak arızasında ürünün tamiri yapılmaz, birebir değiştirilir. Bu zamana değiştirdiğimiz motor sayısı 5 i geçmemiştir.

Ayrıca ürünü doğrudan üreticiden satın almanız, birebir muhatap olanağını sağlar. 2009 yılından beri hizmet verdiğimiz sağlık sektöründe, birçok ürün geliştirilmesine olanak sağladık ve sağlamaya devam ediyoruz. Tek bir sektörde hizmet sağlamamızın en önemli özelliklerinden birisi, hasta yatağı konusunda uzmanlaşmamızdır. Sektör tecrübemiz ile hastalarımızdan aldığımız geri dönüşlere çok önem vermekteyiz. Sonuçta kullanan bir kişinin yorumu ve görüşleri bizler için altın gibidir. Tüm geri dönüşler, üretim alanımıza yön vermektedir.

Aklınıza takılan tüm soru ve görüşlerinizi bizlere iletebilirsiniz. İletişim sayfamıza bu bağlantı üzerinden geçiş yapabilirsiniz.

Tüm hastalarımıza acil şifalar dileriz.